4 najważniejsze właściwości medyczne, jakie ma łopian

Dla medycyny ludowej właściwości lecznicze łopianu nie są żadną tajemnicą przynajmniej od kilku stuleci. Zioło to stosowane jest w leczeniu rozmaitych dolegliwości, często pomaga o wiele skuteczniej niż medykamenty dostępne na aptecznych półkach. W jakich przypadkach warto wspomagać tradycyjne leczenie naparami i herbatkami z łopianu?

Problemy z układem trawiennym

Największe właściwości lecznicze wykazuje korzeń łopianu. Stosowany jest między innymi w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Łopian działa między innymi regeneracyjnie na wątrobę, wspomaga również proces trawienia.

W leczeniu cukrzycy

Łopianowy susz jest niezastąpiony również jako wspomaganie leczenia dla diabetyków. Dzięki zawartości inuliny skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Napary z łopianu najbardziej skuteczne są przy cukrzycy typu 2.

Problemy skórne

Okłady z łopianu wspomagają leczenie wyprysków skórnych. Roślina ta posiada silne działanie odkażające, dzięki czemu wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu zakażeń skórnych o charakterze łojotokowym.

Działanie moczopędne

Napar z korzenia łopianu mocno pobudza do pracy układ moczowy. Roślina wykazując właściwości moczopędne odtruwa organizm oczyszczając go z toksyn. Należy uważać, aby przy częstym stosowaniu łopianu nie odwodnić organizmu, gdyż może to mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *