4 najważniejsze właściwości medyczne, jakie ma łopian

Dla medycyny ludowej właściwości lecznicze łopianu nie są żadną tajemnicą przynajmniej od kilku stuleci. Zioło to stosowane jest w leczeniu rozmaitych dolegliwości, często pomaga o wiele skuteczniej niż medykamenty dostępne na aptecznych półkach. W jakich przypadkach warto wspomagać tradycyjne leczenie naparami i herbatkami z łopianu?

Problemy z układem trawiennym

Największe właściwości lecznicze wykazuje korzeń łopianu. Stosowany jest między innymi w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Łopian działa między innymi regeneracyjnie na wątrobę, wspomaga również proces trawienia.

W leczeniu cukrzycy

Łopianowy susz jest niezastąpiony również jako wspomaganie leczenia dla diabetyków. Dzięki zawartości inuliny skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Napary z łopianu najbardziej skuteczne są przy cukrzycy typu 2.

Problemy skórne

Okłady z łopianu wspomagają leczenie wyprysków skórnych. Roślina ta posiada silne działanie odkażające, dzięki czemu wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu zakażeń skórnych o charakterze łojotokowym.

Działanie moczopędne

Napar z korzenia łopianu mocno pobudza do pracy układ moczowy. Roślina wykazując właściwości moczopędne odtruwa organizm oczyszczając go z toksyn. Należy uważać, aby przy częstym stosowaniu łopianu nie odwodnić organizmu, gdyż może to mieć negatywny wpływ na zdrowie.