Nawłoć – charakterystyka zioła

Nawłoć to jedno z najbardziej pospolitych ziół, jakie można spotkać na rozległych obszarach Europy i Azji. Występuje zarówno na polach, łąkach, pastwiskach oraz przy zabudowaniach gospodarczych. Spośród innych polnych ziół, wyróżnia się między innymi długą łodygą dochodzącą do nawet 100 cm wysokości oraz kwiatostanem o charakterystycznym żółtym kolorze. Od wielu wieków napary z nawłoci stosowane są w medycynie ludowej. Ziele to doskonale sprawdza się także jako herbatka czy składnik kosmetyków. Stosowane jest również w kuchni. Na co pomaga nawłoć?

Rany i zmiany skórne

Maści i wywary z nawłoci w medycynie naturalnej stosowane są w leczeniu ran u uszkodzeń skórnych, pomagają także w regeneracji poparzonej skóry. Dzięki zawartym w ziele substancjom, wywar z liści i kwiatów działa odkażająco, przyspieszając proces gojenia się ran.

Problemy z układem moczowym

Działanie moczopędne nawłoci znane jest nie od dziś. Przy problemach z nerkami czy układem moczowym zaleca się regularne picie herbatek przygotowywanych na bazie nawłoci. Wystarczy łyżeczkę ziołowego suszu zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut do zaparzenia.

Zaburzenia trawienia

Herbatki i napary z nawłoci pomagają również przy dolegliwościach ze strony układu trawiennego. Nawłoć pospolita łagodzi między innymi takie objawy jak wzdęcia, niestrawność czy powracające gazy. Regularne picie ziołowych wywarów ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie w wielu aspektach.